Стадыён:
Юнацтва

Што не ўбачылі тыя, хто застаўся дома 12 чэрвеня.

Трылер над Прыпяццю

Шчыра кажучы, нават не ведаю, як гэта можна назваць. Такому камбэку пазайздросціў бы сам сэр Алекс Фергюсан. Адназначна, ужывую мне, ды і не толькі мне, раней не даводзілася бачыць нічога падобнага. Тыя, хто ў гэты відавочна не лепшы для футбола дзень прыйшоў на стадыён, не пашкадавалі аб гэтым. А тыя, хто пакінуў яго за некалькі хвілін да заканчэння сустрэчы (а былі і такія) потым маглі толькі кусаць сябе за локці. Пасля такога дзейства нават гульня Галандыі ў матчы за трэцяе месца на чэмпіянаце свету неяк блякла глядзелася.

Да 88 хвіліны госці ў асобе гульцаў ФК «Мінск-2» радуюцца верагоднаму павышэнню у табліцы і атрыманню трох выязных ачкоў у матчы з лідэрам табліцы: намаганнямі Андрэя Разіна і Сяргея Кашаля да гэтага часу лік 2:0 на карысць сталічных. Аднак затым фартуна вырашае выкінуць феерычны фортэль. Спачатку Дзяніс Лапцеў замыкае, нарэшце, чарговую флангавы перадачу справа, выцягвае мяч з сеткі і жвава нясе яго ў цэнтр поля. Затым, ужо на другой дададзенай хвіліне мазырчукі атрымліваюць права на штрафны недалёка ад цэнтра поля. Падаваць ідзе ... Уладзімір Гаеў! Пасля дакладнага закіду ў выкананні мазырскага кіпера мяч аказваецца ў Ігара Слесарчука, які перапраўляе яго ў сетку - 2:2. Але і гэтага мала! Чацвёртая дададзеная хвіліна, вуглавы каля брамы гасцей, падача - Дзяніс Лапцеў зноў аказваецца самым кемлівым у штрафной суперніка, афармляе дубль і здабывае проста неверагодную перамогу. Тут жа гучыць фінальны свісток. Мінчукі ляжаць на траве і трымаюцца за галовы, а гаспадары поля радуюцца. Здаецца, у гэты дзень на стадыёне «Юнацтва» можна было рэгістраваць рэкордны аб’ём эндарфінаў на чалавека.

Не лепшая гульня ў выкананні «Славіі»

Хоць, шчыра кажучы, гуляй мазырскія хлопцы больш арганізавана, такога трылера можна было і не ўбачыць. Гэта значыць пытанне аб пераможцы магло быць вырашана значна раней. На самай справе, нават і не ведаю, што можна яшчэ напісаць аб рэалізацыі галявых момантаў гульцамі «Славіі». Нават надакучыла згадваць аб гэтай праблеме. Самае цікавае, што найзабойнейшых моманты не выкарысталі менавіта тыя, хто пасля і стаў аўтарамі эпічнай перамогі - Дзяніс Лапцеў і Ігар Слесарчук. Выдатна, што хлопцы праявілі характар ​​і паказалі, што на самой справе значыць біцца да апошняга.

Магчыма, паўнавартаснаму выкананню ўсіх трэнерскіх задумак, а таксама імправізацыі перашкодзіла надвор'е: за паўтары гадзіны да пачатку сустрэчы пачаўся моцны лівень, які спыніўся толькі ў перапынку. Першапачаткова з'яўляліся думкі пра тое, што сустрэча можа быць перанесена, аднак усё ж вырашана было гуляць. У выніку не адзін раз мяч спыняў рух або мяняў траекторыю пасля цалкам перспектыўных абвастральных перадач. Дзіўна, што ні тая ні іншая каманды мала карысталіся далёкімі ўдарамі, характэрнымі для гульні пры такім надвор'і. Гульцы «Славіі» наогул даволі нячаста даводзілі справу да ўдару, аддаючы перавагу пасам нават ледзь ці не ў брамавай пляцоўцы сталічных хлопцаў.

Што да гасцей, то варта сказаць, што гулялі яны даволі сабрана. Асабліва ўразіла, як жвава можа бегаць ветэран Андрэй Разін усе дзевяноста хвілін сустрэчы. У «Мінска-2» за ўсю гульню было ўсяго два моманты - яны іх выкарысталі па поўнай. І ўсё ў для мінчукоў ішло выдатна, як ужо згадвалася вышэй, роўна да 88 хвіліны, калі спадарыня ўдача вырашыла паказаць ім, мякка кажучы, спіну. Магчыма, хлопцы проста расслабіліся ў канцоўцы сустрэчы, паверыўшы ў сваю вікторыю.

Вяртанне «Славіі» на першы радок

За некалькі хвілін да завяршэння сустрэчы ў галаве пранеслася прыкладна наступная думка: «Ды што ж гэта такое-та, а? Усе канкурэнты губляюць ачкі, як па замове, і мы зноў разам з імі! Ну чаму зноў вось так атрымліваецца?» Відаць, нябёсы пачулі мой заклік і вырашылі, што сінхронная страта ачкоў лідыруючымі камандамі першай лігі будзе не занадта і справядлівай. Ва ўсякім выпадку, у адносінах да мазырчукоў. Увогуле, пасля нічыіх ў матчах «Гарадзея» - «Іслач» і «Слонім» - «Граніт», а таксама паразы «Рэчыцы-2014» ад «Смалявічаў-СТІ» «Славія» вяртаецца на першае месца ў турнірнай табліцы, а таксама рызыкуе скончыць на гэтай пазіцыі першы круг. Што ж, было б нядрэнна.